סיכום: הגורמים למלחמת העולם השנייה

הגורמים למלחמת העולם השנייה הם שורה של אירועים, כולל הסכם ורסאי בעקבות מלחמת העולם הראשונה, עליית המשטרים האוטוריטריים באירופה והפעולות התוקפניות של משטרים אלו.

אחת הסיבות העיקריות למלחמה הייתה חוזה ורסאי, שסיים את מלחמת העולם הראשונה והטיל עונשים קשים על גרמניה, כולל אבדות טריטוריאליות משמעותיות ופיצויים כבדים. גרמנים רבים ראו בהסכם לא הוגן והאמינו שהוא משפיל את ארצם. האמנה תרמה גם לבעיות כלכליות בגרמניה, שנאבקה בהיפר-אינפלציה ובאבטלה גבוהה בעקבות המלחמה.

על רקע זה, סיבה מרכזית נוספת למלחמה הייתה עלייתם של משטרים אוטוריטריים באירופה, במיוחד בגרמניה הנאצית בהנהגתו של אדולף היטלר. היטלר והמפלגה הנאצית עלו לשלטון ב-1933 וניהלו מדיניות של התרחבות אגרסיבית, כולל סיפוח אוסטריה וחבל הסודטים בצ'כוסלובקיה.

בנוסף לגורמים אלו, לפעולות התוקפניות של משטרים אלו היה תפקיד משמעותי בפרוץ מלחמת העולם השנייה. ב-1 בספטמבר 1939 פלשה גרמניה לפולין, ובעקבותיה חתימה הסכם ריבנטרופ-מולוטוב בין גרמניה לברית המועצות, שחילק את מזרח אירופה לתחומי השפעה. בתגובה לפלישה לפולין, בריטניה וצרפת הכריזו מלחמה על גרמניה ב-3 בספטמבר 1939. המלחמה התפשטה במהירות ברחבי אירופה ולבסוף כללה יותר מ-50 מדינות.

הגורמים למלחמת העולם השנייה באוקיאנוס השקט

היו כמה סיבות למלחמת העולם השנייה בזירה הפסיפית (האוקיאנוס השקט). גורם מרכזי אחד היה ההתרחבות האגרסיבית של יפן, שביקשה לבסס את עצמה כמעצמה דומיננטית באזור. התרחבות זו כללה את הפלישה לסין ב-1937 והקמת ממשלת בובות במנצ'וקאו (צפון מזרח סין).

גורם מרכזי נוסף היה התחרות על משאבים באזור, במיוחד הנפט. יפן הסתמכה במידה רבה על נפט מיובא כדי לתדלק את צמיחתה הצבאית והתעשייתית, והיא ביקשה להבטיח גישה לטריטוריות עשירות בנפט בדרום מזרח אסיה ובאוקיינוס השקט.

בנוסף, הושפעה יפן מאידיאולוגיה של מיליטריזם ולאומיות, שפארה את ההתפשטות הצבאית וכיבוש ארצות זרות. אידיאולוגיה זו קודמה על ידי הממשלה והצבא היפני, והיא מילאה תפקיד בעיצוב מדיניות החוץ של יפן.

ארצות הברית הייתה גם גורם לתחילתה של מלחמת העולם השנייה באוקיינוס השקט. לארה"ב הייתה נוכחות משמעותית באזור והיא ביקשה לקדם את האינטרסים הכלכליים והאסטרטגיים שלה. ארה"ב הטילה סנקציות כלכליות על יפן בתגובה לפלישתה לסין, מה שהקשה עוד יותר על היחסים בין שתי המדינות. ההתקפה על פרל הארבור על ידי יפן בדצמבר 1941 הביאה את ארצות הברית למלחמה וסימנה את תחילתה של מלחמת האוקיינוס השקט.

עוד דברים מעניינים: