סיכומים בפסיכולוגיה חברתית

פסיכולוגיה חברתית היא תחום בפסיכולוגיה החוקר את ההתנהגות, מחשבות ורגשות של פרטים בסיטואציות חברתיות. ההבנה העומדת ביסוד תחום מחקר זה היא כי לא ניתן לנתק את המאפיינים הפסיכולוגיים של הפרט מהמאפיינים הסביבתיים-חברתיים שלו, וכי לחברה יש כוח עצום בעיצוב עולמו הפנימי, רגשותיו, תחושותיו ומעשיו של האדם. כתחום חקירה היא קרובה יחסית לסוציולוגיה אלא שהיא שמה דגש גדול יותר על עולמו הפנימי והפסיכולוגיה של האדם לעומת הסוציולוגיה ששמה דגש גדול יותר על החברה עצמה והשפעתה על הפרט, כמו כן, היא חולקת מאפיינים מסוימים עם התחום של הפסיכולוגיה של ההמון.

 

תחומי החקירה של פסיכולוגיה חברתית

הפסיכולוגיה החברתית חוקרת את האופן שבו בני אדם משפיעים אחד על השני ועל האופן שבו הם מבינים את העולם וכיצד הם מפרשים אירועים שונים המתרחשים בו, מה שקרוי ייחוס סיבתי. תחום מחקר נוסף הוא זה של ידע עצמי והאופן שבו אנחנו תופסים ומבינים את עצמנו וכיצד הוא קשור בסביבה החברתית שלנו. מהכיוון השני ניתן למצוא בפסיכולוגיה החברתית את הנושא של שיפוט חברתי והאופן שבו אנחנו מבינים אנשים אחרים וסיטואציות. תחום מחקר נוסף הוא זה של  השפעה חברתית וכן הדרך שבה נוצרות בחברה קבוצות וכיצד קבוצות אלו מתפקדות.

שאלות ותיאוריות

פסיכולוגיה חברתית היא תחום שמנסה להשיב על שאלות שונות בעזרת תיאוריות. כך למשל שואלים חוקרים בתחום כיצד נוצרת משיכה וקרבה פיזית, מהם הם המניעים לקיומו של אלטרואיזם, כיצד נוצרות ומתפקדות עמדות ושכנוע בעמדות וכיצד נוצרים סטריאוטיפים, דעות קדומות ואפלייה. המחקר האקדמי בתחום מנסה להשיב על שאלות אלו בעזרת תיאוריות שונות כמו למשל תיאוריית הדיסוננס הקוגניטיבי או תיאוריית הזהות החברתית ולהפריך או לאשש את התיאוריות האלו בעזרת מחקר אמפירי שהוא מתודת החקירה העיקרית של הפסיכולוגיה החברתית.

סיכומים בפסיכולוגיה חברתית

כאן אספנו לכם מערך גדול של סיכומים מקורס המבוא לפסיכולוגיה חברתית של האוניברסיטה הפתוחה. הסיכומים מחולקים לשניים: פסיכולוגיה חברתית א ופסיכולוגיה חברתית ב' על פי החלוקה הנהוגה בחלק מהמוסדות המלמדים את הקורס של הפתוחה. הסיכומים מחולקים לנושאים שונים על הפרקים השונים של הקורס ומקושרים בניהם על מנת לאפשר למידה נוחה ומעבר רציף בין נושא לנושא. בכל עמוד של סיכומים תמצאו רשימה ארוכה של נושאים שונים בתחום של פסיכולוגיה חברתית. אנו עשינו מאמץ בכדי למצוא ולהעלות את הסיכומים הטובים ביותר שניתן אך כמובן שכל שימוש בהם והסתמכות עליהם הינם באחריות הלומד בלבד. בנוסף, איסוף והעלאת הסיכומים היא מלאכה תובענית מבחינת זמן אך הם בכל זאת ניתנים כאן בחינם. ואם תרצו להחזיר טובה לכל העוסקים במלאכה בהתנדבות אתם יכולים לתת תרומה קטנה לתחזוקת האתר שנמצא כאן בשביל לעזור לכם. מוזמנים גם לעיין במאמר אודות לימודי פסיכולוגיה כאן באתר. תודה ובהצלחה!

ללמוד טוב יותר:

לקבל השראה:

להפעיל את הראש:

להשתפר: