אריסטו על איך לחיות נכון

האם אפשר להשתפר בלחיות? כלומר להיות טובים יותר בפעולה הזאת שנקראת חיים? אריסטו סבור שכן.

נכון, היה כיף כשהיינו ילדים קטנים, וישנם ילדים עם מעלות אישיות נהדרות (אמיצים, כנים, טובי-לב ועוד). אך על פי אריסטו גם אם כילדים היו לנו סגולות מצוינות עדיין לא ידענו להשתמש בהם עד הסוף, ולא בצורה הנכונה שתוביל אותנו בסופו של דבר אל האושר. והאושר, כמו שאומר אריסטו, הוא התכלית הגבוהה ביותר בחיי אדם.

ילד אמיץ עלול לקחת סיכונים מיותרים. ילד כנה עלול להכאיב באמירת אמת בוטה מידי ואפילו ילד טוב-לב עלול למצוא את עצמו נפגע. לפי אריסטו, מה שחסר להם, ושהם ילמדו כמבוגרים מוצלחים, הוא חוכמה. החוכמה היא שמנחה אותנו להשתמש נכון בכישרון שלנו. לא חייבים להיות פילוסופים (למרות שעל פי אריסטו מאוד כדאי), אבל כן כדאי לפתוח את הראש והלב כדי ללמוד מכל דבר שאנחנו עושים. ככל שאנחנו רוכשים חוכמה אנחנו הופכים לאנשים טובים יותר במובן שבו אנחנו חיים נכון יותר. ככל שנלמד יותר, אומר אריסטו, אנחנו מבטיחים לעצמנו חיים מאושרים יותר.

לבסוף, החוכמה הכי חשובה מבחינת אריסטו היא החוכמה להיכשל. מבלי להכשל אנחנו לא מסוגלים ללמוד, ואלו הכישלונות שלנו שמספקים בעבורנו את הלימוד הטוב ביותר. עוד על כישלונות בפוסטים הבאים:

5 סיבות לכך שכישלון יכול להיות עדיף על הצלחה

להכשל טוב יותר: 15 ציטוטים מעודדים על טעויות וכישלון

 

ללמוד עוד מאריסטו:

בודהה על כך ששום דבר אינו קבוע

בודהה על איך נוכל להשתחרר מהסבל של חיינו אם רק נצליח להבין ששום דבר הוא לא קבוע ושהכל משתנה ונגמר, כולל אנחנו

מאמרים על מוטיבציה ופרודוקטיביות

אוסף מאמרים על מוטיבציה ופרודוקטיביות מכיוון שונים: מוטיבציה בעבודה, בחינוך, ללמידה ועוד. משפטי מוטיבציה וציטוטים ולהצלחה, מחקרים והרצאות

עוד דברים מעניינים: