5 סיבות לכך שכישלון יכול להיות עדיף על הצלחה

"אז אתה חושב שאתה כישלון, הא? ובכן, אתה כנראה צודק. מה הבעיה עם זה? ראשית, אם יש לך טיפת שכל אתה תראה שאנחנו משלמים ביוקר על הניצחונות שלנו לפחות כפי שאנחנו משלמים על התבוסות. קדימה הכשל! אך תכשל בחוכמה, תכשל בחן, תכשל בסטייל. כשלון בינוני הוא בלתי נסבל בדיוק כמו הצלחה בינונית. חבק את הכישלון! חפש אותו. למד לאהוב אותו. ייתכן שזו הדרך היחידה שבה מישהו מאיתנו אי פעם יהיה חופשי".

(תום רובינס, מתוך:"Even Cowgirls Get the Blues" )

אנחנו תמיד חושבים שמה שאנחנו מחפשים בחיים זו הצלחה. ברור, לא? הרי למה שמישהו ירצה להכשל? ובכן, ישנן כמה סיבות טובות לחשוב שישנם יותר מקרים ממה שאנחנו חושבים בהם כישלון עדיף על הצלחה:

1. כישלון הוא המורה הטוב ביותר

כולנו מכירים את הביטוי "ללמוד מהטעויות שלנו" וכיצד נוכל ללמוד אם לא נעשה טעויות? אבל יותר מכך, מחקרים מתחום מדעי המוח ופסיכולוגיה קוגניטיבית מראים כי המוח האנושי מסוגל להתפתח ולהשתנות בין רגע במקרים של חשיפה לגירוי חזק, כמו למשל חווית כישלון והאפקט הנפשי שלה. כך, למעשה, ככל שאתם מדוכאים יותר מהמבחן שנכשלתם בו כך המוח שלכם לומד בצורה טובה יותר כיצד להמנע מהפעם הבאה.

Head in Hands

2. כישלון נותן לנו מוטיבציה

מחקרים בתחום של פסיכולוגיה ארגונית מראים באופן קבוע כי אנשים עם חוויות הצלחה בעבודה וחוויות כישלון מראים רמה גבוהה של מוטיבציה להצליח ולהשתפר. אז למי אין מוטיבציה? לכל האנשים שבאמצע, אלא שלא מצליחים או נכשלים בצורה יוצאת דופן. אל תהיו החבר'ה באמצע.

 

3. כישלון מביא לנו אהבה

כולנו יודעים שחלק ממחירי ההצלחה יכולים להיות קנאה של אחרים או תחושה של אובדן מכנה משותף (למשל חבר אחד מהחבורה שלפתע מתעשר). אבל מסתבר שכישלון יכול להביא לנו בדיוק את ההפך שכן אנשים נוטים להזדהות ולגלות אמפתיה כלפי אחרים שחוו כישלון. בונוס: כאשר אנחנו נכשלים אנחנו יכולים לגלות מיהם החברים האמיתיים שלנו.

 

4. כישלון עוזר ליצירתיות

כמו שאמר אלברט איינשטיין "טירוף הוא לעשות את אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות". כישלון מניע אותנו לחפש דרכים אחרות להצליח ובכך מעודד אותנו לחשוב. ממציא הנורה החשמלית תומס אדיסון ערך 1,000 ניסיונות לפני האחד שהצליח. כאשר נשאל על ידי כתב איך זה מרגיש להכשל אלף פעמים ענה אדיסון: "אני לא נכשלתי אלף פעמים, המצאת הנורה הייתה תהליך בן אלף שלבים".

5. כישלון מביא ענווה

הצלחה היא דבר נהדר. אבל נרקסיזם? פחות. כישלון יכול להיות דבר כואב אבל הוא ממתן קצת את האגו שלנו ועוזר לנו לקבל פרספקטיבה על עצמנו. ענווה עוזרת לנו לתמרן טוב יותר בחיים ומונעת מהאגו שלנו להפריע במה שאנחנו עושים.

לכל מי שעדיין מחפש דרכים להבין למה כישלון יכול להיות דבר טוב, ההרצאה הבאה של סטיב ג'ובס תעשה את זה ועוד הרבה יותר:

 

22 ציטוטים מוצלחים על הצלחה

9 ציטוטים של סופרים ופילוסופים על אושר

להבין את חלומות יוסף עם פרויד

יוסף ידע מצוין לפתור חלומות של אחרים, אך את משמעות החלומות שלו לקח לו כל חייו לפתור. זיגמונד פרויד מסביר מדוע.

עוד דברים מעניינים: