מבוא לעת החדשה

מבוא לעת החדשה

מתוך: חברה, פוליטיקה ותרבות בעידן החדש

העת החדשה באירופה היא התקופה שבמידה רבה עיצבה את אורחותיו של העולם המודרני ויצקה את דמותו עד היום. ההשפעה של אירופה על התרבות ביבשות האחרות היא עצומה . לא ניתן להבין את ההיסטוריה של העולם ואת העולם של ימינו בלי להבין את אירופה .כך למשל עצם הרעיון של המדינה המודרנית הוא תולדה של ההיסטוריה האירופאית .

החלום של האירופאים הוא ליצור את האחדות האירופאית אך נקודת המוצא של העת החדשה באירופה היא נקודה של פיצול דתי בין אורתודוקסים , קתולים ופרוטסטנטים .מהפיצול הזה אנו עדים כיום לאיחוד האירופי " הקהילה האירופאית " שכוללת 27 מדינות ( חצי מיליארד בני אדם ) .מצד אחד אירופה צועדת לאינטגרציה ( איחוד ) , ומצד שני אנו רואים התפרקות של מדינות ( צ'כוסלובקיה וברה"מ ) , מעוניינים ליצור מצב כמו איחוד המדינות בארה"ב .

לפני המהפכה הצרפתית לא היו הרבה מדינות עצמאיות באירופה ב -1881 היתה הגירה של מיליוני אנשים לאירופה . מלחמת העולם השנייה הביאה להתפרקות של הרבה אימפריות ( עותומאנית , אוסטרו-הונגריה , גרמניה ). אחרי מלחמת העולם השנייה כוחם של הארופאים הולך ודועך והשפעתם על העולם יורדת. אל מול כוחה הדועך של אירופה ישנן מדינות מוסלמיות שמרכיבות כמעט רבע מכדור הארץ . גם התרבות הסינית נמצאת בעלייה ומכרסמת בכוחה של אירופה.

עד ימי המהפכה הצרפתית מלחמות נערכו בין מלכים ונסיכים , ולאחר המהפכה המלחמות הם בין אומות וזהו מצב שנמשך עד 1914 . ולאחר מלחמת העולם הראשונה צומחות אידיאולוגיות שונות כגון : קומוניזם , סוציאליזם , נאציזם שהופכות למוקד ההתנגשות בין קבוצות ותרבויות.

מלחמות דת הסתיימו באירופה בערך ב1648 עם "שלום וסטפליה " שמציין אין יותר מלחמות ( האלמנט הדתי ירד מהפרק ) .  עד אז היו מלחמות חורמה בין הקתולים והפרוטסטנטים. כיום אירופה חוזרת להיות חלק מהמאבק , כלומר האלמנט הדתי חוזר .

עד המאה ה -16 הייתה תפיסה קתולית נוצרית אחת , ולאחר מכן נוצרה התפיסה הפרוטסטנטית , מכיוון שהאדם הפך יותר משכיל ויש לו את האופציה להבין בדרכים שונות את הכתוב , וכך נוצרו פילוגים נוספים .

נושאים בתרבות העת החדשה:

גילוי העולם החדש– הרקע החברתי, תרבותי, כלכלי וטכנולוגי לגילוי אמריקה.

המהפכה האטלנטית – הפנייה הכלכלית והתרבותית מערבה בעקבות גילוי העולם החדש.

המהפכה הצרפתית – אחד האירועים המכוננים בתולדות העת החדשה והמעבר למדינת הלאום הדמוקרטית

תנועת ההשכלה – תנועה אינטלקטואלית ששאפה לכונן חברה על בסיס יסודות האדם ורציונליות.

המהפכה האמריקאית – המאבק לשחרור מהשלטון הבריטי והקמת ארצות הברית

 הלאומיות המודרנית – עלייתה של התודעה הלאומית בקרב עמי אירופה של המאה -19

מרקסיזם – אחת האידיאולוגיה העולות בעת המודרנית ומבוססת על משנתו של קרל מרקס, קרוב משפחה של הסוציאליזם.

פשיזם – מאפייני האידיאולוגיה שעלתה באיטליה ושלטה בגרמניה וספרד.

התנועה הציונות והציונות – הגורמים שהובילו לצמיחתה של התנועה הלאומית היהודית בסוף המאה ה-19

מלחמת העולם הראשונה הייתה אחד מהאירועים המכוננים בעת החדשה החל מהרקע לפרוץ המלחמה, דרך פריצה והמהלכים העיקריים שלה ועד הסכמי ורסאי.

העולם בין מלחמות העולם – אירועים חשובים בשנות השלושים של המאה ה-20.

המהלכים העיקריים של מלחמת העולם השנייה – סיכום המהלכים החשובים של מלחמת העולם השנייה בחזיתות השונות.

מהלך השואה -סקירה של המהלכים העיקריים באירועי השואה.

המלחמה הקרה – האירועים והתהליכים של העימות בין המערב והמזרח בשנות המלחמה הקרה.

ראו גם פוסט בבלוג שלנו: אז מה חדש בעת החדשה

ללמוד טוב יותר:

לקבל השראה:

להפעיל את הראש:

להשתפר: