איולוס: אל הרוח עם פיצול האישיות

איולוס או איאולוס הוא שמם של כמה דמויות שונות במיתולוגיה היוונית, והזיהוי העיקרי שלו הוא כאל הרוחות. הוא ממלא תפקיד מרכזי באודיסאה של הומרוס, בה הוא ידוע גם כשומר הרוחות. 

אל הרוח היה בנו של היפוטס, בן תמותה, ובתקופת מוקדמות תואר עצמו כבן תמותה ורק מאוחר יותר במיתולוגיה היוונית הפך לאל. איולוס עצמו היה מלך האי איאוליה והתיידד עם אודיסאוס כשצוותו נתקע על האי. הידידות הובילה לכך שאיולוס אגר את כל הרוחות למעט רוח מערבית עדינה, שתסייע לאודיסאוס להגיע הביתה (מה שלא עזר לו כי העלילה כמובן הסתבכה, אבל זה סיפור אחר).

איולוס הוא גם שמו של בן חצי בן של פוסידון, אל הים האולימפי, ושמו של אדם אחר שאולי היה אביהם של השניים האחרים.  איולוס השלישי, בנם של הלן ונימפה, אורסייס, התחתן עם אנארטה והתגורר באזור אחר בשם איאוליה, שלימים הפך לססליה. לאיולוס זה הייתה בת בשם ארן, שלידה מאוחר יותר את האאולוס שהיה בנו של פוסידון. בנו של פוסידון, כאשר אינו מתנגש עם אל הרוח, מתייחס לעיתים כסבא של איולוס, אל הרוח, וגם כמייסד ליפארה באיי ליפארי. אל תרגישו רע, זה היה מבלבל ביותר גם בעבור סופרים והיסטוריונים יוונים.

ראו גם: רשימת האלים במיתולוגיה היוונית

למה הבכורה חשובה כל כך בתורה?

למה ספר בראשית וכל התנ"ך מלאים במאבקים בין אחים על הבכורה? רעיון אחד מציע כי זה קשור ביחסים של היהדות הקדומה עם סביבתה

הכסף או החיים: כמה זה "מספיק"?

כמה כסף זה מספיק בכדי לחיות חיים מאושרים? אם התשובה היא "עוד" אז אין לכם סיכוי, אבל מבט אחר על העבודה והקניות יכול לשנות את זה.

עוד דברים מעניינים: