למה אנחנו מתחתנים?

על פי מה אנחנו בוחרים את האדם שאיתו אנחנו מתחתנים?

רובנו נרצה להאמין כי הסיבות ה"נכונות" הן אהבה, משיכה, חיבור עמוק או לכל הפחות דרך חיים או השקפה משותפת על העולם. זה אמנם נכון לחברה המערבית שלנו, אולם עלינו לזכור כי בעבור מרבית בני האדם לאורך מרבית ההיסטוריה "אהבה" הייתה שיקול זניח אם בכלל בבחירת בן הזוג.

חתונה יהודית קדומה
חתונה יהודית קדומה

הדרך להבין את ההיסטוריה והמשמעות של מוסד הנישואים עוברת דרך ההבנה, הלא נעימה לגמרי, של היחס לאישה בהיסטוריה כאל רכוש. נשים בתרבויות קדם מודרניות נתפסו כנכס שניתן להעביר אותו בתנאים ובאופן מאוד מסוימים הנקראים "נישואים" שעיקרם הסכם כלכלי ביסודו בין משפחות על העברתה של האישה וילדיה העתידיים מחזקתה של משפחת אביה לחזקת משפחת בעלה (שרידים לתפיסה זו ניתן למצוא עד היום בטקס החופה היהודי). ישנם אפילו סוציולוגיים הטוענים כי האיסור התרבותי על גילוי עריות נובע מהרצון "לשמור על הסחורה" כך שניתן יהיה להשתמש בה למטרות מסחריות. עם כל הדחייה שהדבר מעורר בעיניים שלנו, צריך לזכור כי "הערך הכלכלי" של נשים היה גם אחד הדברים שהגן עליהן ומנע מאנשים לנצל אותן ולפגוע בהן.

אולם כסף אינו הסיבה היחידה לנישואים. במקרים רבים לאורך ההיסטוריה, אולי עד ימינו אנו, נישואים שימשו כאמצעי להשיג מטרות פוליטיות. אחת הדרכים בהן נישואים משמשים על מנת להשיג מטרות פוליטיות היא יצירת בריתות. שליט יכול להשיא את ביתו לשליט או בנו של שליט אחר ועל ידי כך לייצר ברית בין הממלכות, נוהג מוכר למן התקופות הקדומות ביותר של המזרח העתיק, דרך יוון ורומא ועד חצרות אצולת אירופה בימי הביניים והעת החדשה. הנישואים הם למעשה דרך מלאכותית ליצור קשרי דם ואלו בתורם עוזרים, אם כי בשום אופן לא מבטיחים, לייצר קשרי נאמנות פוליטית ושותפות באינטרסים.

בימינו אנחנו נוטים להתייחס לנישואים מתוך אינטרס כלכלי או פוליטי כלא ראויים ולא נכונים, ואנחנו מעדיפים לחשוב שאנחנו מתחתנים מסיבות "נעלות" יותר. אך האם מתחת לפני השטח, מבלי לדבר על זה יותר מידי, אנחנו עדיין משמרים את הסיבות המסורתיות יותר של אינטרסים וכוח בתור סיבות לנישואים? האם הכושר הכלכלי או הייחוס והקשרים של בין הזוג הפוטנציאלי שלנו לא מקבלים מקום בהחלטה? כאשר זוג סלבריטאים מתחתן, למשל, האם אין לו באחורי הראש מחשבה על התרומה העצומה של זה ליחס התקשורתי שכל אחד מהם יקבל?

כך או כך, הרעיונות שלנו לגבי נישואים ואהבה מגיעים משלבים מאוחרים יותר בהיסטוריה, ועל כך בפרקים הבאים בסדרת "מה זו אהבה?".

what is love

למאמרים נוספים מתוך סדרת "מה זו אהבה?"

בודהה על משמעות הסבל והאושר

האם הרצון שלו באושר הוא המקור לכל הסבל שלנו? רעיון הסבל עומד ביסוד תורת הבודהיזם ובבסיס הדרך להשתחרר ממנו שהציע בודהה

חמש תיאוריות מנהיגות קלאסיות

חמש תיאוריות קלאסיות שמנסות להסביר מהי מנהיגות ומה הופך אדם למנהיג. האם מנהיגות היא תכונה מיוחדת, הקשר מסוים, תלות או עניין של כוח?

עוד דברים מעניינים: