מהי דמוקרטיה רב-תרבותית

דמוקרטיה רב-תרבותית היא סוג של דמוקרטיה המחבקת וחוגגת את המגוון התרבותי המהווה את האוכלוסיה שלה . היא מבוססת על הנחת היסוד שכל התרבויות תקפות ובעלות ערך, ושאין הצדקה למתן קדימות לתרבות אחת על פני אחרת. סוג זה של דמוקרטיה נתפס לעתים קרובות כצעד גדול קדימה במונחים של צדק חברתי, שכן הוא מאפשר לאנשים מכל הרקע להשמיע קול בחברה.

דמוקרטיה רב-תרבותית, הבסיסית ביותר, היא שיטת ממשל שבה לקבוצות תרבותיות שונות יש מעמד שווה בקבלת החלטות. משמעות הדבר היא שנקודות מבט תרבותיות שונות נחשבות ומכובדות, ושלפרטים מרקע שונה יש הזדמנות שווה להשתתף בתהליך הדמוקרטי. בדמוקרטיה רב-תרבותית, לכל הקבוצות התרבותיות יש חלק בהחלטות המתקבלות והן צפויות לעבוד יחד כדי להבטיח שהאינטרסים של כולם יילקחו בחשבון.

היבט חשוב נוסף של דמוקרטיה רב-תרבותית הוא שהיא שואפת ליצור סביבה של כבוד הדדי והבנה בין קבוצות תרבותיות. משמעות הדבר היא שדעות קדומות, גזענות ואפליה אינן נסבלות ובמקום זאת, אנשים מרקעים שונים מעודדים לעסוק בדיאלוג ושיתוף פעולה. סוג זה של דמוקרטיה שואף ליצור תרבות של קבלה והבנה, שבה מכבדים נקודות מבט ודעות שונות, כמו גם תרבות של הכלה והשתתפות, שבה ניתנות לכל חברי החברה הזדמנויות שוות.

קראו גם: היתרונות של מדינה רב-תרבותית

 

להעמיק זה לדעת טוב יותר:

ועוד מלא דברים מעניינים:

לכל הסיכומים באזרחות

עוד דברים מעניינים: