להיות בטוח שכולם חושבים כמוני: אפקט הקונצנזוס השגוי

בשנת 1977 ערך פרופסור לפסיכולוגיה חברתית באוניברסיטת סטנפורד בשם לי רוס ערך ניסוי שנועד לבחון את מה שנקרא "הסכמה שגויה" או "קונזצנזוס" שגוי, מצב שבו אנשים חושבים בטעות כי אחרים חושבים כפי שהם חושבים. בחלק הראשון של המחקר התבקשו המשתתפים לקרוא על מצבים בהם התרחש קונפליקט ולאחר מכן נאמר להם שתי דרכים חלופיות להגיב למצב. הם התבקשו לעשות שלושה דברים:

  • לנחש באיזו אופציה אנשים אחרים היו בוחרים
  • לומר איזו אופציה הם עצמם היו בוחרים
  • לתאר את התכונות של האדם שסביר שיבחר בכל אחת משתי האפשרויות

מה שהמחקר הראה הוא שרוב הנבדקים האמינו שאנשים אחרים ינהגו כמוהם, ללא קשר לאיזו משתי התגובות הם בחרו בעצמם. תופעה זו מכונה אפקט הקונצנזוס השגוי או הכוזב, כאשר אדם חושב שאנשים אחרים חושבים אותו הדבר כשהמציאות למעשה שונה מאוד. התובנה השנייה העולה ממחקר זה היא שכאשר המשתתפים התבקשו לתאר את תכונותיהם של האנשים שכנראה יעשו את הבחירה הפוכה משלהם, הם ניבאו לא פעם תחזיות שליליות לגבי אישיותם של אלה שלא חלקו את בחירתם. במילים אחרות, הם חשבו שמי שלא חושב כמוהם הוא ככל הנראה טיפש, רשע או שניהם גם יחד. המציאות מראה כי לפעמים הטפשות והרשעות נובעת דווקא מלצפות מכולם לחשוב בדיוק כמוך. 

לדעת עוד:

עוד דברים מעניינים:

מה ההבדל בין סימפתיה ואמפתיה?

האם זו "אמפתיה" או "סימפתיה" שאתם מביעים? בעוד שרוב האנשים נוטים להחליף ולבלבל במשמעות המילים, ההבדל במנגנון הרגשי שלהן חשוב. אמפתיה, היכולת להרגיש בפועל את מה שאדם אחר מרגיש, שונה