גיבורים יוונים: אקטיון

במיתולוגיה היוונית העתיקה, אקטיון היה נסיך תבאי וצייד מפורסם. הגיבור הוכשר על ידי הקנטאור כירון ובסופו של דבר נהרג על ידי ארטמיס, אלת הציד, הירח, היער וקשתות. פשעו של אקטיון משתנה בהתאם למקור, אך גורלו הסופי נשאר קבוע. ארטמיס הפך את הצייד לאייל אייל והוא נרד ונקרע לרסיסים על ידי כלבי הציד שלו.

דיאנה (ארטמיס) ואקטיון, טיציאן, 1556-9

הסיפור הנפוץ ביותר הוא זה בו אקטיון צד ביער והגיע במקרה למעיין בו רחצה ארטמיס. הצייד נתקל באלה והביט ביופיה העירום. ארטמיס זעמה על החילול של צניעותה וקיללה אותו שאם יוסיף לומר מילה, הוא יהפוך לאייל. כששמע את קריאת חבריו הציידים, קרא אקטיון אליהם ושינה צורה. הוא נבהל, רץ ביער עד שהגיע לבריכה וראה את השתקפותו כאייל וזעק בייאוש. כלבי הציד שלו פנו אליו ואז רדפו אחריו וקרעו אותו.

כמה גרסאות של מיתוס זה ציירו את אקטיון כחבר ושותף לציד של ארטמיס, ואילו אחרות ציירו את אקטיון כזר בפוגש באלה במקרה. מקורות שונים גם לגבי אופי זעמה של ארטמיס, כאשר חלק מהגרסאות מדגישות שארטמיס מגינה על צניעותה וגרסאות אחרות מדגישות את אקטיון כצייד שלא הצליח להראות כבוד ראוי לאלת הציד.

נח לא לבד: סיפור המבול בתרבויות שונות

מה אפשר ללמוד מקיומם של גרסאות שונות לסיפור המבול בתרבויות שונות? האם השכיחות של מיתוס המבול מלמדת על אירוע קדום או על משהו על התרבות שלנו?

עוד דברים מעניינים: