ר' נחמן על למה אסור להיות זקן

הרגל, שגרה ו-"מצוות אנשים מלומדה" הן האויבים הגדולים של האמונה שצריכה להתחדש ולהיות חדשה בכל יום ויום. לכן כותב תלמידו ומפיצו של ר' נחמן, ר' נתן, כי "הָעִקָּר עֲבוֹדַת ה' – שֶׁיִּהְיֶה עֲבוֹדָתוֹ בְּכָל פַּעַם מֵחָדָשׁ, וְלֹא יִפֹּל לְזִקְנָה שֶׁל הַסִּטְרָא אַחֲרָא [היצר הרע], שֶׁלֹּא תִּזָּקֵן עֲבוֹדָתוֹ אֶצְלוֹ חַס וְשָׁלוֹם, וּכְמוֹ שֶׁהִזְהִיר רַבֵּנוּ ז"ל עַל זֶה – וְאָמַר שֶׁאָסוּר לִהְיוֹת זָקֵן".

ואך גוך, "על שפת הנצח", 1890

זיקנה כאן כמובן אינה מתבטאת בגיל, אלא במנטליות שהזדקנה ואיבדה מצעירותה החיונית והמתחדשת. ר' נתן עוד ממשיך ומוסיף כי "הֵן צַדִּיק זָקֵן, הֵן חָסִיד זָקֵן, זָקֵן אֵינוֹ טוֹב, הַיְנוּ כִּי צְרִיכִים לְהַתְחִיל בְּכָל פַּעַם מֵחָדָשׁ". כלומר, גם (ואפילו במיוחד) אם אדם הוא צדיק או חסיד זקן הן בימים והן במעמד נכבד, עדיין אסור לו להיות "זקן" בנפשו ועליו תמיד לפגוש כל יום ביומו בהתלהבות, סקרנות וחלומות של נעורים.

מתוך: ליקוטי הלכות, תפילין ה', אות ה'.

אולי יעניין אותך גם:

9 ציטוטים יפים של של רבי נחמן מברסלב

רבי נחמן על איך לשאת סלע לגג ואיך לרומם לב לשמיים

הרב קוק על ההבדל בין חירות ועבדות

מה היה לקרל מרקס נגד הזכות לקניין?

"הזכות לקניין היא הזכות ליהנות מנכסיו ולהתנהל עימם באופן שרירותי וללא כל התחשבות באנשים אחרים, באופן נפרד מהחברה, זוהי הזכות לאנוכיות"

מדוע בכה יעקב כשנשק לרחל?

וישק יעקב לרחל וישא את־קלו ויבך: מדוע בוכה יעקב כאשר הוא נושק לרחל? איך זה קשור לכל אירועי הנשיקה והבכי האחרים שלו והאם הבאר היא בעצם לב?

עוד דברים מעניינים: