המחרוזת / גי דה מופסאן – סיכום קצר

סיכום בספרות: המחרוזת / גי דה מופסאן

הסיפור "המחרוזת" של גי דה מופסאן הוא סיפור פואנטה – סיפור אשר בשלב מסוים לקראת הסוף נמסר לקורא מידע אשר גורם לו לבחון מחדש את כל מה שהבין בסיפור.

במרכז הסיפור "המחרוזת" עומדת אישה בשם מטילדה לוואזל. היא אישה נשואה מהמעמד הבורגני, כנראה הבינוני. בעלה של מטילדה הוא פקיד במשרד החינוך. מטילדה אישה יפה, שלדעתה נועדה לגדולות והמעמד אליו היא נולדה מפריע לה לממש את שאיפותיה. היא אישה שהוזה בהקיץ על חיי עושר. החלומות שלה מפורטים מאוד וכוללים רהיטים, וילונות, כלי כסף, שטיחים ומאכלים מעודנים. עובדה זו מוכיחה שיש למטילדה הרבה זמן לחלום, משום שאינה עסוקה בכלום מלבד עצמה. בעוד שבעלה נהנה מתבשיל, מטילדה מעקמת את אפה, וחושבת על מאכלי גורמה. למטילדה משרתת ובעל אוהב, אך היא אינה מסתפקת ומעריכה זאת. קשה לה לקבל את גורלה.

"המחרוזת" כולל ביקורת כלפי ההיררכיה המעמדית. באותה תקופה היה קשה להניע ממעמד למעמד. כל מי שנולד במעמד מסוים, נשאר בו- גורלו נגזר. בעלה של מטילדה אינו חמדן, ומסתפק במה שיש לו. הוא אוהב אותה אהבת אמת. הוא מקבל את גורלו.

דמותה של מטילדה

מטילדה היא דמות עגולה – מורכבת ובעלת תכונות אנושיות. יש לה מעלות ומגרעות. היא משתנה מבחינה התנהגותית ומחשבתית. בתחילת הסיפור מטילדה היא אנוכית, חמדנית, חושבת שמגיעה לה יותר ומתנשאת מעל בעלה ואחרים ממעמדה. היא מדוכאת, אומללה ועסוקה בחלומות בהקיץ.

כאשר בעלה של מטילדה משיג זוג כרטיסים לנשף נחשב של המעמדות הגבוהות יותר, מלווה מטילדה מחרוזת יהלומים מחברתה. לאחר איבוד השרשרת, מטילדה נאלצת להחזיר את החובות במשך עשר שנים ועומדת בכך בכבוד. לאחר שעשר השנים חולפות, מטילדה משתנה לא רק חיצונית, אלא גם מעמדית – אם קודם הייתה לה משרתת ובית, לאחר עשר שנים לא נותר לה אלא הנחיצות להסתדר לבד; לגור בעליית גג ולעסוק בעבודות כפיים. אך מטילדה משתנה בעיקר פנימית – היא לא מתנשאת, לא בוחלת בעבודה קשה, ורק מידי פעם נזכרת באותו נשף בו הייתה יפיפיית המסיבה. כאשר נפגשות גברת פורסטייה ומטילדה לאחר עשר שנים, מספרת מטילדה לחברתה הישנה על "שנות המאבק" בגאווה.

ישנן כמה עובדות אשר רומזות על כך שהשרשרת הייתה מזויפת:

  1. חברתה משאילה לה את המחרוזת בקלות.
  2. המילה "כאילו" מוזכרת פעמים רבות בסיפור.
  3. מוזכרים חלומות שלא יתגשמו.
  4. בחיפוש אחר המחרוזת, הולכת מטילדה אל התכשיטן ששמו על הקופסה, אך הוא אומר שהקופסה שלו והמחרוזת לא.

קראו עוד על הדמויות המרכזיות בסיפור המחרוזת.

עוד סיכומים של גי דה מופאסאן:

העלמה פרל \ גי דה מופאסאן

דוד ז'יל \ גי דה מופאסאן

מתוך: סיכומים בספרות – הסיפור הקצר

ללמוד קצת אחרת:

חשיבה פרדוקסלית – מה זה ולמה כדאי לך להשתפר בה?

"אל תאכלו את השלג הצהוב": ציטוטים קורעים של פרנק זאפה

חנה ארנדט על הזכות לזכויות

מהי הזכות הבסיסית ביותר שיש להעניק לכל אדם? הפילוסופית חנה ארנדט על הפרדוקס של זכויות האדם ועל הזכות לקבל זכויות.

עוד דברים מעניינים: