מונחים בפסיכולוגיה: גישה אקולוגית לתפיסה

מונחים בפסיכולוגיה: גישה אקולוגית לתפיסה

הגדרה: גישה אקולוגית- הגישה האקולוגית טוענת כי תהליך התפיסה אינו מצריך ידע קודם. לא ידע טבוע מלידה ולא ידע שנרכש על סמך הניסיון. לפי גישה זו התפיסה היא תהליך ישיר, פועל יוצא ממבנה מערכת התפיסה וממבנה הסביבה. מנהיג גישה זאת היה גיבסון. הוא טען שהעין איננה סטטית אלא נעה ללא  הרף בתנועות מתמידות, ותוך כדי תנועה זאת היא  סוקרת את הסביבה ובוחנת עצמים מזוויות ומכיוונים שונים. ברשתית העין מתקבל  שטף מראות המשתנה תדיר. גיבסון טען בנוסף כי הגירויים המגיעים למערכת התפיסה מכילים מלכתחילה את כל המידע הדרוש לנו כדי להתמצא בסביבה.מבנה הסביבה עצמה – האור המוחזר מהעצמים שבסביבה הוא הקובע את העומקים של המרחב. משטח בעל מרקם אחיד יצור בבואה שטחית ואחידה, משטח בעל שיפוע ייתפס כמרקם לא אחיד ככל שמדרון השפיע תלול יותר וכו'. גיבסון טען כי האדם אינו זקוק לניסיון קודם כדי לקלוט את היחסים שבין חלקיקי המרקם ולתפוס את מבנה העומק של הסביבה. הוא סבר כי מבנה המוח מאפשר לקלוט יחסים כאלה, גם אם לא נלמדו רמזים כלשהם. יש מנגנונים פיזיולוגיים במוח לקליטה ישירה של הסביבה. התיאוריה לוקה בפגם חמור – היא אינה מסבירה כיצד נעשית התפיסה בפועל ומה הם אותם מנגנונים הקיימים במערכת התפיסה.

חזרה אל: רשימת מושגים בפסיכולוגיה

הסיכומים עוזרים לכם? אנא שקלו לתת תרומה קטנה בתמורה… אפשר גם לעשות לייק!

הכסף או החיים: כמה זה "מספיק"?

כמה כסף זה מספיק בכדי לחיות חיים מאושרים? אם התשובה היא "עוד" אז אין לכם סיכוי, אבל מבט אחר על העבודה והקניות יכול לשנות את זה.

עצות לפרודוקטיביות מאריך פרום

האם להיות עסוק זה להיות פרודוקטיבי? לפי אריך פרום, פוריות אמיתית היא לא לעשות הרבה אלא לממש את מי שאנחנו דרך מה שאנחנו עושים

מה היה לקרל מרקס נגד הזכות לקניין?

"הזכות לקניין היא הזכות ליהנות מנכסיו ולהתנהל עימם באופן שרירותי וללא כל התחשבות באנשים אחרים, באופן נפרד מהחברה, זוהי הזכות לאנוכיות"

עוד דברים מעניינים: