פסיכולוגיה התפתחותית: גנים ותורשה

פסיכולוגיה התפתחותית: גנים ותורשה

סיכום זה הוא חלק ממערך הסיכומים בפסיכולוגיה התפתחותית וכן מאגר הסיכומים בפסיכולוגיה .

א. ההוראות הגנטיות המסייעות להתפתחות אחראיות למאפיינים אנושיים (כגון: ידיים) ולתכונות הגורמות לשוני בין אחד למשנהו (כגון: צבע עיניים). הן מאוחסנות בכרומוזומים המורכבים מ- DNA.

גרעין התא ——–> כרומוזומים ————>DNA ———-> גנים

כרומוזומיםגנים
הגדרהדמויי חוט הנמצאים בגרעין ומורכבות מ- DNA.קטעי DNA המכילים צופן ליצירת חלבון מסוים ותורם לתהליך ההתפתחות.
סוגיםא. כרומוזומים הומולוגיים- זוג כרומוזומים שדומים בגודלם, בצורתם ובסוג הגנים שהם נושאים.ב. כרומוזומים דו גדיליים נוצרים משכפול DNA בתאי הנבט (תאי ביצה או זרע).אללים- צורות חלופיות של גנים המשפיעים על תכונה מסוימת, כגון: סוג הדם תלוי בצירוף האללים שהילד ירש משני הוריו ובפעולת הגומלין ביניהם.
מושגים מרכזייםא. לגמטה (תא רבייה בשל) יש מחצית ממס' הכרומוזומים הרגיל.ב. שחלוף- החלפת קטעים מקבילים היוצר צירופים גנטיים חדשים בתוך הכרומוזומים.

ג. צירוף אקראי- ערבוב של כרומוזומים המגיעים מההורים במהלך המיוזה ומאפשר לילד להפיק 8 מיליון צירופים שונים של כרומוזומים.

א. תכונות תלויות מין- תכונות גנטיות לא דומיננטיות הנישאות על כרומוזום X משפיעות על הזכרים, כגון: עיוורון צבעים.ב. תכונה פוליגנית- תכונה אנושית המושפעת ממס' זוגות של גנים הנמצאים על כרומוזומים שונים.
דוגמא לליקויתסמונת דאון נגרם בעקבות גיזוטה עם שלושה כרומוזומי 21 (במקום שניים), ולכן הוא עלול לגרום ל:א. התפתחות פיסית לא תקינה.

ב. מומים בלב או במערכת העיכול.

ג. פיגור שכלי מתון.

PKU הוא פגם גנטי שנגרם בעקבות הצטברות פינלאנין בגופו של הילד ועלול לגרום לנזק מוחי ולפיגור שכלי מפני שהוא ירש גן רצסיווי (לא דומיננטי) מסוים משני הוריו.

ב. השפעת הגנים

ההתפתחות היא תוצאה של משחק גומלין בין הגנים לסביבה מפני שהם מופעלים או מושבתים באמצעות אותות כימיים בסביבה הקרובה ביותר של הגן, ולכן התא מושפע משפע של גורמים סביבתיים, כגון: סמים ותרופות.

I.תקופה מכריעה- פרק זמן מוגבל שבמהלכו חלק של האורגניזם המתפתח נתון להשפעות היכולות לחולל שינויים מסוימים, ולכן היא מתחילה בשבוע השביעי לאחר ההתעברות.

II.אנדרוגנים- הורמוני מין זכריים הגורמים למבנים פרימיטיביים מסוימים להיהפך לצינור הרבייה של הזכר ולפין.

תורשהסביבה (הורמונים)תקופה מכריעהתוצאה (הלידה)
XXלא מופרשיםנוצרים איברי המין הנקביים, כגון: שחלות.תינוקת (נקבה)
XYמופרשיםנוצרים איברי המין הזכריים, כגון: פין.תינוק (זכר)

ראה גם: התורשה וההתפתחות הקדם-לידתית – מושגים

כאן תוכלו למצוא עוד סיכומים של האוניברסיטה הפתוחה וכן לקרוא על לימודי פסיכולוגיה.

ללמוד טוב יותר:

לקבל השראה:

להפעיל את הראש:

להשתפר: