פסיכולוגיה חברתית – סיכומים: נבואות שמגשימות את עצמן

פסיכולוגיה חברתית – סיכומים: נבואות שמגשימות את עצמן

פסיכולוגיה חברתית – סיכומים

נבואות שמגשימות את עצמן

התנהגות הנוטה לחזק את אמונתנו המקורית. לדוג', אם אנו סבורים שקבוצה מסוימת הינה עוינת, נתנהג כלפיה בחשדנות מה שיוביל לקרירות מצדה אשר רק תשמש כהוכחה לאמונה שלנו.

מורה שחושבת שחברים בקבוצה מסוימת חסרים ביכולות אינטלקטואליות, יכולה לא להציע להם הוראות מתאימות, עובדה שתגביר את סיכויים באמת לפגר אחרי חבריהם לכיתה.

רוברט מרטון: טבע את המושג.

ניסוי המדגים זאת: הנבדקים (סטודטים לבנים מפרינסטון) מראיינים אנשים שחורים ולבנים אשר הנם, לכאורה, מועמדים לעבודה כלשהי. נמצא שהמראיינים התייחסו באופן שונה ובלתי מודע למרואיינים השחורים – הם ישבו רחוק יותר מהם, סיימו את הראיון מהר יותר וכו' – מה שכמובן פוגע בביצועי המרואיין. בשלב הבא, הנבדקים אומנו להתייחס למרואיינים שכולם לבנים: לחלקם באותו אופן בו הם מתייחסים למרואיינים שחורים, ולחלקם כמו שהתייחסו ללבנים . נמצא כי הנבדקים שהתייחסו אליהם כמו שהתייחסו לשחורים קודם לכן, דורגו כפחות מצליחים בראיון. לפיכך ניתן להסיק שהסטריאוטיפ השלילי לגבי שחורים אושש על ידי התנהגות המראיין(מיצובם בעמדה פחותה).

הפציינטים המפורסמים של פרויד

ניתוחי המקרה שליוו את מחקרו וכתיבתו של פרויד הפכו כמה ממטופליו לאנשים מפורסמים בעולם הפסיכולוגיה. כמה מהפציינטים המפורסמים של פרויד

ללמוד טוב יותר:

לקבל השראה:

להפעיל את הראש:

להשתפר: