המהפכה המדעית – סיכום

המהפכה המדעית הייתה סדרה של אירועים שבישרו את הופעתו של המדע המודרני במהלך התקופה המודרנית. במסגרת מהפכה זו שינו התפתחויות מדעיות את האופן שבו מבינים בני אדם את המציאות ואת עצמם בתוכה. מקובל לתארך את המהפכה המדעית כמתחילה עם קופרניקוס במאה ה-17 ונמשכת עד לפרסומיהם של ניוטון ולייבניץ במאה ה18.

המהפכה המדעית מבוססת על מספר עקרונות מחשבה:

  • הטלת ספק בהנחות יסוד מקובלות אודות העולם – מדע תפקידו לערער על הנחות יסוד. במקביל להטלת הספק אנחנו (כמדענים) מנסים למצוא כלים משוכללים יותר ויותר שיעזרו לנו לקבוע אם מה שנדמה לנו שאנחנו יודעים, ההנחות הבסיסיות ביותר שלנו, הם אמת או לא.
  • חיפוש מתודה לגילוי "חוקי הטבע" קשרים בין תופעות – הניסיון של המדע היה לנסות ולמצוא חוקים, חוקים שיהיו נכונים תמיד- קשר קבוע בין שני תופעות. בתור מדענים אנחנו צריכים לחפש כלים שיחדדו לרמות דיוק גבוהות עבור גילוי הקשרים בין התופעות.
  • פניה למחקר אמפירי – נוגע למחקר של תופעות באמצעות החושים שלנו. אנחנו מגדירים שאלה אמפירית כשאלה שאנחנו יכולים לתת לה תשובה באמצעות החושים שלנו וכלים המאפשרים להביט לעומק חוקיותם של הדברים.
  • התפתחות ממסד מדעי ואידאולוגיה של עצמאות מדעית שחותרת לגילוי האמת ואינה מכפיפה עצמה לצרכיו של השלטון – מתבטא בעיקר באונ' ומוסדות מחקר. אוניברסיטה כמוסד חברתי, אנחנו מדברים על אוסף גדול של נורמות וערכים שיש להם יציבות לאורך זמן. יש שרשרת דורות של אנשים שיצרו תפיסת עולם שיש לה לגיטימציה גדולה, שמצליחה לשמור על עצמה כעולם עצמאי בעל חוקים משלו.

לאחר המהפכה המדעית אלו העקרונות שהופכים להיות הדרך המקובלת בעולם המתועש בו המדע הופך לדרך המרכזית שבאמצעותן העולם מחפש את האמת שלו. (מנגד יש לדוג' את דרך הדת), אך המדע הוא הדרך המקובלת ביותר. בסוף המאה העשרים היו אלו שהתחילו לתהות שמא המדע הפך לדת חדשה…

ללמוד עוד:

אומרים שפעם היה פה מופלא: רציונליות והסרת הקסם מהעולם

7 ציטוטים שיגרמו לכם לראות את המהפכה התעשייתית באור אחר

ראה: מבוא לסוציולוגיה – סיכומים

ללמוד טוב יותר:

לקבל השראה:

להפעיל את הראש:

להשתפר:

הכסף או החיים: כמה זה "מספיק"?

כמה כסף זה מספיק בכדי לחיות חיים מאושרים? אם התשובה היא "עוד" אז אין לכם סיכוי, אבל מבט אחר על העבודה והקניות יכול לשנות את זה.