סיכום: בית הבובות – מערכה שניה

מערכה שנייה:

(אם עוד לא קראתם: בית הבובות – מערכה 1)

המערכה השנייה של המחזה בית הבובות מתרחשת כבר ביום חג המולד. המתנות נתנו לילדים המאושרים המוקפים באווירת חג. אך נורה נתונה בסערת רגשות, במתח ובחרדה בעקבות המפגש האחרון שלה עם קרוגסטאד. היא איננה מאמינה שהוא ינקוט בצעד המאיים אשר ייטול ממנה את ילדיה. לכן המערכה השנייה מתמקדת בשיחה שבין נורה לאומנת הזקנה אנה-מריה בנושא הילדים. שיחה זו גם מתבררת, בדיעבד, כרמז מטרים לבאות. נורה מתעניינת כיצד יגיבו הילדים אם אמם תיאלץ לעזוב אותם, דבר המחריד גם כמחשבה או כרעיון את האומנת הזקנה. אין היא מעלה על דעתה אפשרות כזו, אבל בנסיבות שנוצרו בעקבות הסתבכותה עם קרוגסטאד נראה לה שאושרה איננו וודאי, כלומר, שעלולה היא להיפרד מילדיה היקרים. נראה לצופים שנורה 'מגששת' אחר האפשרות שהאומנת הזקנה תמשיך לדאוג לילדיה אם תיאלץ להיפרד מהם.

מיד לאחר השיחה בין נורה לאומנת הזקנה מתרחש מפגש בין נורה לכריסטינה אשר במהלכו לומדים הצופים על הקרבה היתרה, לדעת, כריסטינה בין נורה לדוקטור ראנק. כריסטינה סבורה שהמלווה המסתורי אשר הלווה לנורה את הכסף שאפשר את הנסיעה לאיטליה ואת ריפויו של בעלה היה הדוקטור עצמו. נורה מכחישה מכל וכל וטוענת שמעולם לא עלה על דעתה כאילו לנצל את הידידות בינה לבין הדוקטור כדי ללוות ממנו את הכסף. חשיבות שיחה זו נעוצה בשני דברים: א. בין נורה לבין הדוקטור שוררים יחסים קרובים, פתוחים וכנים המאפשרים סוג מסוים של אינטימיות שחסרה ביחסיה עם בעלה הלמר. למשל: נורה איננה יכולה להיות גלויה 'עד הסוף' עם בעלה הלמר בגלל קנאתו אליה, הוא ראה בה מעין רכוש פרטי ותבע אותה רק לעצמו. הוא דחה כל תשומת לב שלה, אפילו מילולית, לבני-אדם אחרם. משום-כך בנושאים מסוימים נורה הגיעה לפתיחות יתר עם דוקטור ראנק יותר מאשר עם בעלה אשר התייחס אליה כאל אישה-ילדה-בובה. ב. שוב נגררת נורה להוכיח לכריסטינה שלא רק גבר מסוגל לנהל את ענייני הכספים בבית, אבל ברגע האחרון היא נמלכת בדעתה ואיננה מגלה את סודה. נראה שנורה התעייפה מלשמור בסוד את הפרויקט הכספי הגדול שיזמה בהצלחה רבה ויותר מזה, היא קצה בכל ליבה בדימוי המוקטן והלא-יוצלח שלה בעיני הסובבים אותה: סוף סוף היא רוצה אחת ולתמיד להתפאר בעיני הסובבים על יכולתה לנהל את ביתה גם בנושא השמור כביכול רק לגברים.

במערכה השנייה מתרחש ניסיון נוסף של נורה לשכנע את בעלה הלמר לוותר על צעדו המסוכן לפטר את קרוגסטאד מהבנק. ניסיונה נתקל בסירוב עז של הלמר שמנוי וגמור איתו לממש את הפיטורים תוך התעלמות בוטה מבקשתה של אשתו ומגילויי החרדה שלה הנובעים מעצם הפיטורים. היא רואה בקרוגסטאד אדם מסוכן שלא יהסס להרוס את אושרם. הלמר מתגלה כאדם נוקשה ואטום המסרב לגלות רגישות והבנה לאשתו. ברגעים אלו הוא מצהיר שייקח  הכול  על עצמו, 'כמו גבר'. מפגש טעון זה מסתיים בשיגור מכתב הפיטורים כדי למנוע ניסיון לשנות את דעתו. כך מתהדקת והולכת טבעת החנק סביב נורה המשוכנעת שגורלה נגזר וכל רגע היא צפויה למימוש איומיו של האיש הרע קרוגסטאד.

מיד אחרי השיחה עם בעלה הלמר וסירובו להיעתר לה לוותר על פיטורי קרוגסטאד, מופיע הדוקטור ראנק בתזמון שמאלץ את הצופה לערוך השוואה בין הבעל לדוקטור. בשיחה זו מאמינה עדיין נורה בתום לב שבעלה אוהב אותה בכל נשמתו ולרגע אחד הוא לא היה מהסס להקריב את חייו למענה. כך בלשון זו טוענת נורה בפני ידידה הרופא. דיבור זה של נורה מחלץ מפי הדוקטור הצהרת אהבה מביכה של הדוקטור אל נורה: "רק תרשי לי, ואני אעשה למענך כל מה שבן אדם מסוגל לעשות" (עמ' 65). במפגש זה באים לידי ביטוי גילוייה החושניים של נורה שאינה מהססת למדוד בפני הדוקטור את גרבי המשי, תמונה שיש בה משום פיתוי. נורה נתפסת בעיני הדוקטור כאישה מסתורית וחידתית. הוא איננו מסתיר מפניה את גודל אהבתו כלפיה. מפגש זה מסתיים לאור אמירתה של נורה "מוכרח להבין, שעם תורוול זה בדיוק כמו עם אבא…", אמירה החושפת את אופיים של חיי הזוגיות שבין נורה לבעלה הלמר הנתפש בעיניה כאבא בעוד שבדיבור עם הדוקטור נראה שהיא משתוקקת לסוג אחר של יחסי גבר-אישה. נשיותה איננה באה לידי ביטוי מלא עם בעלה הרואה בה אובייקט לשעשוע.

הרע מכל מתרחש לנגד עיני נורה עם הופעת קרוגסטאד שבא להיפרד בחשאי מנורה לאחר קבלת מכתב הפיטורים. במפגש זה מבהיר לה קרוגסטאד שגם אם תשים קץ לחייה, שמה יוכתם לנצח. כנקמה הוא שומר את שטר החוב המזויף למטרות סחיטה. אין הוא מעוניין יותר בכסף. הדבר היחיד שביקש היה להמשיך לעבוד בבנק ולשמור על אורח חיים ישר והגון. הדבר נשלל ממנו ע"י החלטתו של הלמר לפטר אותו, החלטה אשר עלולה להוביל אותו למדרון תלול של הידרדרות וחזרה לחיים שליליים מהם  נחלץ בשנים האחרונות. בסוף המפגש הזה משלשל קרוגסטאד את מכתבו בתיבת המכתבים וכך נורה רואה לנגד עיניה כיצד חייה מתמוטטים וקורסים במחי יד אחד. מכתב מרשיע זה יגיע לידי בעלה ויהרוס את חייה. כריסטינה מגלה שקרוגסטאד הוא האיש שהלווה את הכסף לנורה. נורה גם מתוודה שזייפה חתימה ובתוך תיבת המכתבים מצוי מכתבו המרשיע של קרוגסטאד. מעתה ואילך נורה תעכב את פתיחת תיבת המכתבים עד שכריסטינה תשכנע את קרוגסטאד למשוך את המכתב המרשיע. בסיום המערכה השנייה מגייסת נורה את כל כוחותיה הנשיים, באמצעות ריקודה המשכר, כדי להסיח את דעת בעלה מפתיחת תיבת המכתבים.

בית הבובות – מערכה 3

עוד דברים מעניינים: