סיפור פשוט – פרק 24-26 – מוטיב התרנגול והשעון – תקציר וסיכום

ראו סיכום ותקציר כל הפרקים של סיפור פשוט מאת עגנון

לסיכום הקודם: סיפור פשוט – פרק 23

פרק 24 – 26 תהליך שיגעונו של הירשל

עצביו של הירשל מתרופפים, הוא אינו אוכל,אינו ישן, נחלש מאוד, חש באיבריו, חם לו וקר לו חליפות, הוא שוכב בלילות ער במיטתו ולא מסוגל לעצום עין. הוא חש את נשימותיה של אשתו, לא מעז לזוז כדי שהיא לא תתעורר ואז ייאלץ להקשיב לה : "קשה קולה בלילה כקול יתד שתוקעים בקיר של חימר".

נדודי השינה של הירשל גוברים. קולות התרנגול מטריפים את שנתו ואת דעתו.  נשימתה וריחה של מינה אשתו מעוררים בו סלידה, הוא נזכר באשתו השנואה של יעקב (לאה) ובאשתו השנואה של אלקנה  אבי שמואל (פנינה), ותוהה איך זה שדווקא השנואות הן בהיריון, ולא האהובות. כשהוא סובל מכאבי ראש מעסה מינה את  מצחו בבושם והעיסוי מקל עליו, אבל הוא סולד מן הריח. הירשל טובל צמר גפן בשמן ואוטם את אוזניו, אך הדבר אינו מונע ממנו מלשמוע את קריאת התרנגול המדירה שינה מעיניו. רק נזכר בקולו של התרנגול אפילו אם אינו שומע אותו במציאות הוא מתרגז ושנתו נודדת.

הירשל מתבונן על מינה שישנה כל כך טוב, לבושה בכותונת ורודה וחושב שהוא אמור היה להיות מרוצה ממנה אך : "אם אין הלב נמשך אחריה אין השכל מועיל".

הירשל נזכר בסיפור על שני אנשים שאחד רצח את השני ורק לאחר שראו אותו רוצח תרנגול מצאו שהוא האשם. בכך מבטא במחשבותיו הירשל את הזעם הגדול העצור בתוכו : "אין אדם שליט בשעת כעסו…טוב עשה הירשל שהוא מצניע סכינו בלילה.שכח ולא הצניע היה קם ומצניעה. כדאי לו לאדם לדחות את הפורענות".

הירשל מודע לכך שיהיה עייף למחרת והלקוחות יחשבו שהוא מתהולל בלילות ולכן הוא מנומנם. אנשים נותנים לו כל מיני הצעות כדי להתגבר על נדודי השינה שלו.

הירשל חושב בלילות על דודו, וחושש שמא גם הוא ישתגע כדודו. הוא נזכר שהדוד ברח אל היער וחי מאכילת צמחים.

צירל וברטה מנסות לטפל בהירשל ולהקל עליו. הן מנסות לסדר לו את מיטתו אך מבחינת הירשל רק אחת ידעה לעשות זאת היטב וזו בלומה. כל עוד בלומה עשתה זאת הוא ישן היטב וכעת כשהיא אינה הוא אינו מסוגל לישון (אירוניה של המספר).

 

מוטיב התרנגול – התרנגול שמופיע בחלומותיו הוא גם מציאותי אך גם משמש כסמל. התרנגול שנקרא גם "גבר", משגע את הירשל מכיוון שבקריאתו הוא מזכיר להירשל שהוא אינו גבר.

הוא לא היה מסוגל לעמוד למול הוריו, ובפרט אימו, לא היה מסוגל להילחם על אהבתו, לא לממש את אהבתו לבלומה ואין לו אומץ לצאת אל מחוץ לשורה. הוא גם אינו מממש את יחסיו עם מינה. ככל שקריאת הגבר הולכת וגוברת כך מתקרב הירשל אל השיגעון. התרנגול מסמל עבורו הן את הזמן מכיוון שהוא קורא בבוקר, והן את החברה (יחד עם מוטיב השעון). שניהם קשורים למצבו הנפשי הרעוע של הירשל.

 

(פרק 25)- הירשל הולך לרופא, אבל עצותיו של הרופא אינן מועילות. הרופא מייעץ לו להרבות בהליכה, והרי הוא ממילא הולך בערבים.

לבסוף נותן לו הרופא של מינה סמי שינה, אלא שאלה מזיקים לו יותר משהם מועילים. תחילה הם אינם מועילים. התועלת היחידה שבהם היא שכשהוא נוטל את הסם – מינה אינה מדברת. אחר כך הוא מתחיל להירדם – גם בלילה וגם ביום, וכשהוא מתעורר כל איבריו כבדים, והוא סובל מסיוטים – הוא חושש שיתעוור, או שהוא חולם  על עכבר שחודר לפיו. הוא מפסיק ליטול סמי שינה ומתמכר לקפה. הוא הולך ומסתגר. הירשל שומע את השעון דופק בחוזקה כאשר מנסה להירדם והוא לחוץ מהעובדה שעד שיצליח להירדם התרנגול יעיר אותו.

בסיום הפרק יוצא הירשל לטייל ומינה מבקשת ממנו לחשוב כיצד הוא רואה את עתידם יחד בהמשך.

 

(פרק 26)–  בבוקר אחד הירשל קם בשמחה בלתי מובנת. "נפשו הייתה ניעורה יותר משאר כל ימים ועיניו האירו משמחה", אך מיד משתנה מצב רוחו ועיניו מאדימות מכעס. (נראה כמו מאניה דיפרסיה). הוא מדבר עם אשתו על התרנגול המדיר שינה מעיניו, ומציע לשחוט את התרנגול. הוא אינו מטפל בבעיה, הגורמת לו לכל ההתנהגויות המשונות שלו ולבעיותיו, אלא רוצה "לרצוח" את הסימפטומים  זאת אומרת את התרנגול. אחר כך הוא מדבר עם מינה על שעונו שנעצר.

כשמינה מציעה שילך לישון הוא עונה: "הלוואי והייתי אני יכול לישון והייתי ישן עד סוף כל הדורות".

 

מוטיב השעון – שעונו של הירשל נעצר בפתאומיות. הירשל מדבר הרבה על השעון, הוא מציין את העובדה שאדם סומך על שעונו כדי לתפקד כמו שצריך- להגיע בזמן לכל מיני מקומות והשעון פתאום מכזיב והתכניות משתבשות. השעון הוא סמל לסדר ושליטה שלא קיימים בחייו.

השעון שנעצר מורה על שיבוש. גם הירשל נעצר- הוא משובש בהתנהגותו. השגרה נעצרת כמו השעון וזהו הסימן לשיגעון. הירשל מדבר על שעון המחובר בשרשרת זהב ונראה כי כאן קיים סמל לקשר החומרי שלו אל הוריו. הכבילות שלו אליהם.

הירשל מציע שיהיו לאדם שני שעונים ובכך מתכוון לשני מסלולי חיים נפרדים אחד עם מינה אחד עם בלומה אך מיד מוסיף ואומר שזה אינו אפשרי מכיוון שאי אפשר לחיות חיים כפולים. השעון קשור לשגרה ולנורמליות, ועצירתו קשורה לשיגעון ולאיבוד השליטה.

 

לסיכום: התרנגול מסמל את הסדר הטבעי, והשעון – את הסדר החברתי.

מינה חשה כי השיחה שניהלה עם הירשל על שחיטת התרנגול ועל השעון הינה בעייתית, אך היא מדחיקה זאת.

בסיום הפרק נכנס הירשל לבית המדרש. הוא מטיח ראשו בקיר. ראשו מבולבל ממחשבות לא מסודרות. הירשל לש בידו חתיכת שעווה וכשהיא נופלת מידו- לש את עצמו. הוא נבהל מהתנהגותו. הוא רוצה לצעוק אך אינו יודע אם יצעק כאדם או כתרנגול….הוא יוצא מבית המדרש אל היער.

הסיכום הבא: סיפור פשוט – פרק 27 – השגעון של הירשל

עוד דברים מעניינים:

מה ההבדל בין סימפתיה ואמפתיה?

האם זו "אמפתיה" או "סימפתיה" שאתם מביעים? בעוד שרוב האנשים נוטים להחליף ולבלבל במשמעות המילים, ההבדל במנגנון הרגשי שלהן חשוב. אמפתיה, היכולת להרגיש בפועל את מה שאדם אחר מרגיש, שונה